اخبار و رویدادها

نشست مدیرعامل آبفار خراسان رضوی با منتخب مردم شهرستان های کاشمر، بردسکن و خلیل آباد در مجلس

۳۱ فروردین ۱۳۹۵ - بازدید 1,163

در نشست منتخب مردم شهرستان های کاشمر، بردسکن و خلیل آباد در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی با رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان رضوی، وضعیت آب شرب روستاهای استان و همچنین روند تأمین آب شرب مردم روستاهای این شهرستان ها مورد بررسی قرار گرفت.

 به گزارش روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان رضوی مدیرعامل آبفار استان در این نشست با ارائه گزارشی از وضعیت آب شرب  روستایی خراسان رضوی گفت: در حال حاضر بیش از 560 هزار مشترک آب شرب در روستاهای خراسان رضوی از خدمات این شرکت برخوردارند.

مهندس دانشگر با بیان اینکه هیچ جایگزینی برای آب وجود ندارد، افزود: یکی از چالش های پیش روی شرکت آب و فاضلاب روستایی تفاوت در تعرفه آب بهای شهری روستایی بوده، به طوری که در اوایل سال گذشته تعرفه آب بهای روستایی 30 درصد شهری بود که به 50 درصد افزایش یافت.

  وی متوسط هزینه تولید یک متر مکعب آب شرب روستایی را بیش از 1500 تومان ذکر کرد و گفت: این درحالی است که مشترکین آب شرب روستایی برای هر مترمکعب 250 تومان – 16 درصد قیمت تمام شده – را پرداخت می کنند.

  مدیرعامل آبفار خراسان رضوی به توجه ویژه دولت به آب شرب روستایی اشاره کرد و گفت: در همین راستا در سال گذشته مبلغ 500 میلیون دلار از صندوق توسعه ملی به مجتمع های آبرسانی روستایی در سراسر کشور اختصاص یافت که این موضوع تأثیر خوبی بر روند تأمین آب شرب روستاییان داشت.

دانشگر اظهار داشت: با وجود بارش های خوب اخیر، در مجموع میزان بارش ها در استان نسبت به سال گذشته و دوره آماری کاهش داشته، ضمن اینکه این بارش ها تأثیر قابل توجهی بر منابع آبی زیرزمینی نداشته است.

 وی، با اشاره به اینکه وجود دام در روستاهای استان امری اجتناب ناپذیر است گفت: یکی از چالش های شرکت آب و فاضلاب روستایی استفاده از آب شرب سالم و بهداشتی که با هزینه های بالا تولید می شود برای استفاده دام است که این امر روند تأمین آب شرب مردم برخی روستاها را با مشکل مواجه می کند که پیشنهاد می شود تا ضمن تجمیع دام ها، آب شرب دام از آب شرب روستاها جدا شود که این امر می تواند گامی مثبت در مصرف بهینه آب شرب روستایی ایجاد کند.

رئیس هیئت مدیره آبفار استان، الگوی مصرف برای هر نفر را۱۵۰ لیتر در روز ذکر کرد و بیان داشت: در حال حاضر حدود 70 درصد مشترکین آب شرب روستایی خراسان رضوی، الگوی مصرف را رعایت می کنند که این 70 درصد، 30 درصد آب تولیدی را مصرف می کنند و 30 درصد مشترکین نیز 70 درصد آب تولیدی را به مصرف می رسانند.

دانشگر، در ادامه به وضعیت آّب شرب مردم روستاهای شهرستان های کاشمر، بردسکن و خلیل آباد پرداخت و گفت: بیشترین مشکلات آب شرب در کاشمر به علت عدم وجود منابع آبی با کیفیت مربوط به بخش کوهسرخ بوده که تأمین آب مردم این با اتمام عملیات اجرایی پروژه مجتمع آبرسانی اوندر که با اعتبارات صندوق توسعه ملی در حال تکمیل است، طی چند ماه آینده، مشکل آب شرب مردم 16 روستای این بخش برطرف خواهد شد.

  وی، افزود: در شهرستان بردسکن نیز  مجتمع آبرسانی نوبهار با 96 درصد پیشرفت فیزیکی از محل اعتبارات صندوق توسعه روستایی و ملی در حال انجام است که با بهره برداری از آن آب شرب مردم 20 روستای این شهرستان تأمین می شود.

مدیرعامل آبفار خراسان رضوی ، وضعیت آب شرب مردم روستاهای شهرستان خلیل آباد را نیز مطلوب و بدون مشکل خاصی برشمرد.

  دانشگر در ادامه خواستار تصویب و اصلاح قوانین کارآمد در جهت تسهیل خدمت رسانی به مردم شریف روستاهای استان و تأمین آب شرب آنان شد و بر لزوم پیگیری نمایندگان مجلس به منظور تأمین منابع آبی پایدار و مطمئن استان از خارج  تأکید کرد.

  منتخب مردم شهرستان های کاشمر، بردسکن و خلیل آباد در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی نیز با قدردانی از اقدامات و خدمات شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان رضوی در راستای تأمین آب شرب مردم روستاهای استان، تأمین آب شرب دائمی و پایدار از منابع آبی مطمئن را خواستار شد.

 دکتر بنیادی به فرسودگی شبکه های آبرسانی روستایی و هدر رفت آب اشاره کرد و لزوم اصلاح آن و همچنین توجه بیش از پیش به رفع مشکلات آب شرب مردم روستاهای شهرستان کاشمر، بردسکن و خلیل آباد را یادآور شد.

  گفتنی است در این نشست مدیران امور آب و فاضلاب روستایی شهرستان های کاشمر، بردسکن و خلیل آباد نیز به ارائه نظرات و پیشنهادات خود به منظور بهبود روند خدمت رسانی به مردم روستاهای این شهرستان ها پرداختند.

نظرات شما

    پاسخ دهید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

    آمار بازدیدها
    تعداد بازدیدکنندگان امروز : 464 | کل بازدیدکنندگان : 3148293 | تعداد کاربران بر خط : 0