اخبار و رویدادها

خسارت 136 میلیارد ریالی خشکسالی به بخش آبرسانی روستایی گناباد

۹ خرداد ۱۳۹۵ - بازدید 1,107

مدیر امور آب و فاضلاب روستایی گناباد گفت: تداوم چندین ساله پدیده خشکسالی، در مجموع 136 میلیارد ریال به بخش آبرسانی روستایی این شهرستان خسارت وارد کرده است.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان رضوی، محمدرضا ابراهیمی، کاهش میزان منابع و کیفیت آب شرب را از جمله مشکلات استمرار خشکسالی در مناطق روستایی گناباد ذکر کرد.

وی افزود: این معضل موجب شده ظرفیت تولید 16 حلقه چاه، هفت دهنه چشمه و پنج رشته قنات تامین کننده آب شرب روستایی گناباد با کاهش محسوس مواجه و یا به طور کامل خشک شوند.

مدیر امور آب و فاضلاب روستایی گناباد ادامه داد: منابع آب زیرزمینی دشت و مناطق روستایی به دلیل خشکسالی و اضافه برداشتها از جمله در بخش کشاورزی سالانه 30 تا 40 سانتیمتر افت می کند.

وی نزدیک شدن آبهای شور به آبهای شیرین و افزایش املاح موجود در آب را از دیگر مشکلات ناشی از خشکسالی و افت سطح منابع آب زیرزمینی برشمرد.

ابراهیمی گفت: از ابتدای سال زراعی جاری تاکنون تنها 60 میلیمتر باران در گناباد باریده است که این میزان در مقایسه با مدت مشابه پارسال 54 درصد کاهش یافته است.

وی افزود: این کمبود شدید بارندگی بر شدت تنگناهای ناشی از خشکسالی در مناطق روستایی اضافه کرده است.

مدیر امور آب و فاضلاب روستایی گناباد ادامه داد: پدیده خشکسالی منابع آب روستایی گناباد را مورد تهدید جدی قرار داده و برای کاهش تبعات منفی این معضل نیازمند عنایت جدی مسئولان و همراهی بیشتر مردم، مشترکان و سایر بخشهای ذیربط در مصرف بهینه آب هستیم.

وی گفت: هم اکنون به منظور رفع کمبود آب شرب، 130 جایگاه برداشت آب در روستاهای گناباد برپا شده و آب شرب 13 روستا نیز از منابع و خطوط انتقال آبفای شهری تأمین می شود.

ابراهیمی تصریح کرد: در حال حاضر 34 هزار نفر در قالب 11 هزار خانوار در 72 روستای شهرستان گناباد تحت پوشش خدمات امور آبفار این شهرستان قرار دارند.

مدیر امور آب و فاضلاب روستایی گناباد اظهار داشت: هم اکنون از 40 حلقه چاه، 10 دهنه چشمه و هفت رشته قنات برای تامین آب شرب مردم روستاهای این شهرستان استفاده می شود و 17 روستا هم با تانکر سیار آبرسانی می شود.

نظرات شما

    پاسخ دهید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

    آمار بازدیدها
    تعداد بازدیدکنندگان امروز : 127 | کل بازدیدکنندگان : 2839825 | تعداد کاربران بر خط : 0