اخبار و رویدادها

حدود 76 درصد از مشترکین آب شرب روستایی خراسان رضوی، الگوی مصرف را رعایت می کنند

۶ تیر ۱۳۹۵ - بازدید 1,163

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان رضوی گفت: در حال حاضر حدود 76 درصد از مشترکین آب شرب روستایی استان، الگوی مصرف را رعایت می کنند.

  به گزارش روابط عمومي شركت آب و فاضلاب روستايي خراسان رضوي، محمد دانشگر در نشست خبری خود با اصحاب رسانه که به مناسبت هفته صرفه جویی در مصرف آب انجام می شد با بیان این مطلب افزود: در حال حاضر افزون بر یک میلیون و 570 نفر در قالب بیش از 567 هزار مشترک در 2 هزار و 445 روستای استان که 92 درصد جمعیت روستایی استان را شامل می شوند، تحت پوشش خدمات شرکت آب و فاضلاب روستایی قرار دارند.

 وی، تعداد منابع آبی تأمين كننده آب شرب مردم روستاهاي تحت پوشش این شرکت را یک هزار و 400 مورد عنوان کرد و افزود: در حال حاضر، آب شرب مشترکین روستایی با استفاده از حدود 8 هزار کیلومتر خط انتقال، 12 هزارکیلومتر شبکه توزیع و ظرفیت 27 هزار مترمکعبی حجم مخازن ذخیره سازی تأمین می شود.

 مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان، با اشاره به اینکه 28 درصد جمعیت خراسان رضوی در روستاها سکونت دارند ابراز داشت: طبق آمار، جمعیت روستایی استان از مجموع جمعیت شهری و روستایی برخی استان ها بیشتر است که این جمعیت زیاد به علاوه پراکندگی روستاها، وسعت استان و وقوع 15 ساله خشکسالی، خدمت رسانی به مردم روستاهای خراسان رضوی را با چالش مواجه می کند.

 دانشگر اظهار داشت: اگر جمعیت شهرستان مشهد را در نظر نگیریم، 47.4 درصد جمعیت استان در روستاها ساکن هستند که در تعدادی از شهرستانها از جمله فیروزه، زاوه، خوشاب، داورزن، جغتای و باخرز این میزان به بیش از 82 درصد می رسد.

رئیس هیئت مدیره شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان رضوی تصریح کرد: اگر به عمران و آبادانی روستاها و تأمین زیرساخت های آن ها به ویژه آب شرب توجه بیشتری شود، از مهاجرت روستاییان به شهرها و مشکلات بعدی حاشیه نشینی شهرها جلوگیری می شود.

وی با بیان این که خشکسالی 15 ساله در استان، هم کاهش منابع آبی و هم تغییر کیفیت این منابع را به دنبال داشته افزود: برای رفع این کمبودها و تأمین آب شرب با کیفیت، در حال حاضر 485 روستای استان با تانکر سیار آبرسانی می شوند که از این تعداد، آب شرب 211 روستا به صورت مستمر با استفاده از تانکر تأمین می شود.

دانشگر به اقدامات انجام شده در راستای رفع کمبود آب در برخی روستاهای استان در سال گذشته اشاره کرد و حفر، تجهیز  و بهسازی 73 حلقه چاه، اصلاح و بازسازی 235 کیلومتر خطوط انتقال و شبکه توزیع را از جمله این اقدامات برشمرد.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان رضوی، نصب 24 دستگاه آب شیرین کن در روستاهای استان که عمدتا در شهرستان های خواف، بجستان، تربت حیدریه و سرخس نصب شده را از دیگر اقدامات انجام شده در راستای تأمین آب با کیفیت برای روستاییان برشمرد، و اظهار داشت: نصب تعداد 100 دستگاه آب شیرین کن دیگر نیز در برنامه ششم توسعه پیش بینی شده است.

وی با بیان اینکه کیفیت آب شرب تحویلی به مردم خط قرمز وزارت نیرو و این شرکت است، گفت: به همین منظور با استفاده از 24 آزمایشگاه کنترل کیفیت آب در قالب 17 آزمایشگاه باکتریولوژی، یک آزمایشگاه بیولوژی، 2 آزمایشگاه فیزیک و شیمیایی، یک آزمایشگاه ریزآلاینده های معدنی، یک آزمایشگاه ریزآلاینده های آلی، یک آزمایشگاه آلاینده های کربنی و یک آزمایشگاه فاضلاب، تعداد 105 پارامتر آب شرب اندازه گیری می شود و کیفیت آب شرب مردم روستاهای استان به طور مستمر مورد پایش قرار می گیرد.

وی ابراز داشت:برابر گزارش های دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مطلوبیت نمونه های میکروبی آب شرب مردم روستاهای استان به 98درصد رسیده است که این میزان از میانگین کشوری بیشتر است.

دانشگر، مصادیق اقتصاد مقاومتی در حوزه آب شرب روستایی را که در ستاد اقتصاد مقاومتی وزارت نیرو معین و ابلاغ شده را اصلاح الگوی مصرف و اجرای مجتمع های آبرسانی روستایی ذکر کرد و یادآور شد: الگوی مصرف آب شرب در روستاها بین 15 تا 20 مترمکعب، یعنی 135 تا 175 لیتر در شبانه روز برای هر نفر بوده که بر اساس آمار موجود، در حال حاضر 76 درصد مشترکین این شرکت، الگوی مصرف را رعایت میکنند.

مدیرعامل آبفار خراسان اظهار داشت: 76 درصد مشترکین که الگوی مصرف را رعایت می کنند، 46 درصد آب تولیدی و 24 درصد مشترکین – که با برنامه ریزی های انجام شده پیش بینی شده این میزان تا پایان سال به 22.5 درصد برسد – نیز 54 درصد آب تولیدی را مصرف می کنند.

 وی افزود: در حالی که درحالحاضر به طور میانگین قیمت تمام شده هر مترمکعب آب شرب روستایی 1600 تومان است، مشترکین فقط 219تومان یعنی 12.5 درصد آن را به عنوان آب بها می پردازند.

نظرات شما

    پاسخ دهید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

    آمار بازدیدها
    تعداد بازدیدکنندگان امروز : 1564 | کل بازدیدکنندگان : 2936103 | تعداد کاربران بر خط : 2