اخبار و رویدادها

جذب 90 درصدی درآمدهای آب بها در امور آبفار سبزوار

۲۳ خرداد ۱۳۹۵ - بازدید 993

مدیر امور آب و فاضلاب روستایی شهرستان سبزوار گفت: با مجموعه اقدامات انجام شده، جذب درآمد آب بهای مشترکین آب شرب روستایی این شهرستان حدود 90 درصد است.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان رضوی، محمدرضا چشمی با بیان این مطلب اظهار داشت: فعالیت های این امور در جذب و ایجاد درآمدها بر مبنای رعایت ضوابط و دستورالعمل ها با تأکید بر سه موضوع افزایش درصد جذب، افزایش میانگین نرخ فروش و افزایش سهم سامانه در جذب درآمدها استوار بوده که این امر باعث شده تا جذب درآمد در این امور به 90 درصد برسد.

وی با بیان اینکه یکی از منابع درآمدی شرکت فروش آب و دریافت آب بهاء است، افزود: منابع محدود آبی ایجاب می کند تا مشترکین را به طرق مختلف به مصرف بهینه آب ترغیب کنیم که این امر هرچند باعث کاهش میزان فروش می شود ولی به واسطه اختلاف زیاد قیمت تمام شده و قیمت فروش در نهایت مقرون به صرفه خواهد بود.

 چشمی تصریح کرد: یکی از مهمترین پارامترها در این موضوع تعرفه است، هرچند تعرفه توسط عوامل محیطی تعریف شده و غیرقابل تغییر می باشد ولی باتوجه به ضوابط و قوانین تعیین کاربری ها توسط عوامل داخلی تعریف و مشخص می شود که با تعریف کاربری های مختلف و تعیین کاربری واحدها، امکان جلوگیری از کاهش درآمد حاصل از فروش آب حتی با کاهش میزان فروش آب میسر می شود.

 مدیر امور آبفار سبزوار ادامه داد: تعداد قابل توجهی از اقامتگاه ها، خانه باغ ها، واحدهای دارای دام سبک و سنگین، ساخت وسازها و …. در سطح روستاها وجود دارد که به دلایل مختلف از تعرفه آب مسکونی استفاده می کنند و نبود نظارت کافی، دردسرهای ناشی از اعمال قانون از قبیل مراجعات مشترکین، مکاتبات مسئولین و …. باعث شده است مدیران امور شهرستانها و بویژه ادارات مشترکین و درآمد کمتر به این عرصه وارد شوند.

 وی با اقدامات امور آب و فاضلاب روستایی شهرستان سبزوار در راستای افزایش جذب درآمدها اشاره کرد و گفت: از جمله این اقدامات می توان موارد ذیل را برشمرد:

– برگزاری جلسات منظم و مداوم با حضور مدیر امور،رئیس ومتصدیان صدور قبض اداره درآمد و مشترکین، رئیس اداره بهره برداری و اجرایی،کارشناس حقوقی،رئیس هیئت مدیره، مدیرعامل و مسئول پیگیری جذب شرکت تعاونی آبداران.

-بررسی وضعیت جذب درآمدها در شهرستان و مقایسه آن با سایر شهرستانهای استان و منطقه ودوره ها و سالهای قبل و تهیه گزارش با فرمت خاص و ارسال به شرکت.

– دعوت از آبدارانی که جذب آنها از متوسط شهرستان عقب تر است و بررسی مشکلات احتمالی روستاهای مذکورو ارائه راه حل با مشارکت خود آبدار و حمایت های لازم از تصمیمات اتخاذ شده.

-تصمیم گیری در رابطه با نحوه ادامه فعالیت جذب درآمد در هفته پیش رو.

وی به روش های مختلف پیگیری این اقدامات اشاره کردآن ها را به صورت ذیل برشمرد:

-یادآوری،تذکرو جمع آوری آب بها و تسلیم اخطاریه به بدهکاران در حین انجام قرائت کنتورها و توزیع قبوض

-صدور و توزیع به هنگام قبوض توسط آبداران و اعمال نظارت لازم بر این موضوع توسط اداره درآمد و مشترکین

– ضرب مهر اخطار بر روی قبوض مشترکین بدهکار بصورت شاخص قرمز و درشت

-مراجعه مکرر به مشترکین بدهکار توسط آبداران پس از سپری شدن مهلت پرداخت

– تماس تلفنی با مشترکین بدهکار قدیمی و درشت و بیان ضوابط و مقررات

-ارسال پیامک به بدهکاران و یادآوری میزان بدهی و عواقب عدم پرداخت آن

-ارسال پیامک های مکرر به آبداران در جهت ترغیب آنان به اهتمام در جمع آوری مطالبات

-اخطار کتبی به مشترکین بدهکار که بیش از دو سال از قطع انشعاب آنها گذشته با استناد به بند4-41 آیین نامه و تذکر امکان جمع آوری دائم انشعاب در صورت عدم تعیین تکلیف بدهی

-پیگیری قضایی توسط کارشناس حقوقی و احضاریه دادگستری و اخطار قطع به مشترکین بدهکار

– دریافت آب بهاء مصرفی ساخت و ساز باتوجه به بنای احداث شده برابر دستورالعمل ابلاغی در زمان واگذاری انشعاب

– مکاتبه با ادارات در رابطه با پرداخت بدهی اشتراک های آنها در سطح روستاها و توصیه به رعایت الگوی مصرف به طوریکه باعث شد آب بهای مصرفی مراکز بهداشتی توسط بهورزان با ساکنین مراکز پرداخت گردد.

مدیر امور آبفار سبزوار در مورد نحوه ی جمع آوری بدهی های واحدهای عمومی نیز اظهار داشت: بخش از بدهی های این واحدها با همکاری دهیاری ها و بخشداری از محل اعتبارات دهیاری ها دریافت شده است و بخشی از بدهی های واحد های مذکور نیز با هماهنگی دهیار، شورا و بخشدار بر روی مشترکین سرشکن شده و سهم هر مشترک به همراه بدهی خودش در قالب یک قبض علی الحساب دستی صادر و توزیع گردیده و مبالغ قبوض جمع آوری شده است.

وی، عدم واگذاری انشعاب به واحد های عمومی و دهیاران تا تسویه حساب واحد های بدهکار عمومی دایر در روستا را از دیگر اقدامات جمع آوری بدهی های واحدهای عمومی روستاها برشمرد.

چشمی به اقدامات انجام شده در راستای تولید درآمد اشاره کرد و تصریح کرد: واقعی نمودن کاربری مشترکین، تعویض کنتورهای خراب با صدور قبوض علی الحساب، واگذاری انشعاب درخارج از محدوده شرکت پس از اخذ استعلامات لازم و پس از مشارکت متقاضی در اصلاح شبکه، شناسایی و کشف انشعابابت غیرمجاز و اعمال جریمه و مجاز نمودن اغلب آنها، شناسایی مشترکین پرمصرف (مسکونی) و صدور اخطاریه و اعمال تعرفه های قانونی برای آنها و در نهایت احتساب آب بهای آزاد برای مازاد مصرف واحدهایی که آب بهاء آنها برابر دستور العمل ها رایگان بوده پس از ارائه اخطارهای لازم از جمله این اقدامات است.

نظرات شما

    پاسخ دهید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

    آمار بازدیدها
    تعداد بازدیدکنندگان امروز : 1539 | کل بازدیدکنندگان : 2936078 | تعداد کاربران بر خط : 1