اخبار و رویدادها

مدیرعامل آبفار خراسان رضوی:

بیشترین کمبود آب شرب، در مناطق جنوبی استان وجود دارد

۱۵ فروردین ۱۳۹۵ - بازدید 789

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان رضوی گفت: بیشترین مشکل و کمبود آب شرب روستایی را در مناطق جنوبی استان شاهد هستیم.

 به گزارش روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان رضوی، مهندس دانشگر با بیان این مطلب اظهار داشت: عمده ترین دلیل این امر، وقوع و استمرار پديده خشكسالي در سالهاي اخير و در نتیجه افت شدید سطح منابع آبي در اختيار این شركت و کاهش کیفیت منابع آبی است به طوری که میانگین هدایت الکتریکی منابع آبی شرکت از µs/cm1317 در سال 1393 به µs/cm 1341 در سال 1394 رسیده که شرایط سختی را برای استان و به ویژه مناطق جنوبی خراسان رضوی در زمینه تأمین آب شرب ایجاد کرده است.

  وی افزود: علاوه بر این، عدم تکافوی اعتبارات دولتی جهت اجرای پروژه های آبرسانی روستایی و ایجاد زیر ساختهای لازم، استفاده نامناسب روستاييان از آب شرب جهت ساير مصارف غیر شرب از جمله تامين آب دام روستايي، وجود تعداد قابل توجه روستاهای غیر تحت پوشش، عدم ایجاد زیرساختهای مناسب در مناطق روستایی، فرسوده بودن تاسيسات توزيع آب شرب روستایی که افزایش تلفات فیزیکی و هدر رفت آب را در پی دارد، از دیگر مشکلات پیش روی این شرکت در راستای تأمین آب شرب مردم روستاهای استان است.

  دانشگر، یکی دیگر از مشکلات و چالشهای اساسی این شرکت بحث تأمین آب شرب مردم روستاهای حاشیه کلان شهر مشهد برشمرد و اظهار گذشت: براساس آمار منتشر شده جمعيت ساكن درحاشيه شهر مشهد بالغ بر يك ميليون و سیصد هزار نفر بوده که اين موضــوع موجب گرديده شهر مشهد رتبــه دوم حاشيه نشيني شهري را در بين شهرهاي كشور به خود اختصاص دهد.

  وی ادامه داد: در حال حاضر 43 روستا در حاشیه شهر مشهد با بیش از 120 هزار نفر و بالغ بر 45 هزار مشترک تحت پوشش خدمات این شرکت قرار دارند، این در حالی است که جمعیت این روستاها در سال 85 حدود 88 هزار نفر بوده است.

  مدیرعامل آبفار خراسان رضوی بیان کرد: متوسط نرخ رشد جمعیت سالانه کل کشور در سال ۹۰ معادل 1.3 درصد بوده که این رقم برای روستاهای حاشیه شهر مشهد 8.8 درصد بوده، در صورتی که نرخ رشد جمعیت در روستاهایی مانند کشف، کال زرکش، اسلام آباد، فرخد و …. بسیار بالاتر از نرخ متوسط دیگر روستاهای حاشیه شهر است.

نظرات شما

    پاسخ دهید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

    آمار بازدیدها
    تعداد بازدیدکنندگان امروز : 995 | کل بازدیدکنندگان : 2661926 | تعداد کاربران بر خط : 1