اخبار و رویدادها

مدیر امور آب وفاضلاب روستایی شهرستان بردسکن:

بحران کم آبی را باید جدی گرفت

۱۸ فروردین ۱۳۹۵ - بازدید 1,211

ایران چندسال است که وارد دوره طولانی خشکسالی شده و به گفته کارشناسان این وضع حتی شاید 30 سال طول بکشد.مشکل کمبود آب در کشور اگر در سالهای گذشته فقط مربوط به خشک شدن دریاچه ها و تالابها بود اما اکنون تامین آب شرب برای بسیاری از شهرها وروستاها مایه نگرانی شده است.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان رضوی، مدیر امور آبفار بردسکن گفت: سرانه آب تجدید شونده هر ایرانی از حدود 4000 مترمکعب در نیمه دوم دهه پنجاه، اکنون به کمتر از 1600 مترمکعب رسیده است .

خشکسالی و مصرف بی رویه 2 عامل مهم و تاثیرگذار در کمبود آب کشور است. وضعیت خشکسالی در استان خراسان رضوی بویژه در شهرستان بردسکن بسیاربحرانی است.

براساس آمار هواشناسی میزان بارندگیها در شهرستان بردسکن  از ابتدای سال زراعی جاری تاکنون حدود 84.5 میلی متر می باشدکه نسبت به سال زراعی گذشته 35 درصد کاهش را شاهد هستیم. وضعیت منابع آب شرب وشیرین در 24 روستا ومحله عشایری خوب نیست و کمبود اب شرب اهالی با تانکر سیار تامین می گردد ودر صورت ادامه روند موجود بارندگی ،سلامت وبهداشت بسیاری از اهالی مناطق کوهستانی وعشایری در معرض تهدید قرار خواهد گرفت وبا چالشی جدی در تامین اب شرب روستاییان وعشایر مواجه خواهیم بود.

با وجود این آمار اما مصرف آب ما 2 برابر متوسط جهانی است. در دنیا مصرف روزانه یک شهروند 100 لیتر و در ایران 190 لیتر است (چیزی حدود دو برابر مصرف جهانی).این در حالی است که متوسط بارش در جهان 750 میلیمتر، در ایران 250 میلیمتر، دراستان خراسان رضوی  150میلی متر ودر بردسکن کمتر از100 میلیمتر است یعنی حدود یک سوم متوسط جهان در ایران بارش داریم اما دو برابر جهان آب مصرف می کنیم.ارزش وقیمت آب در کشور ما بسیار پایین بنحوی که هر متر مکعب اب کلر زده وبهداشتی که قیمت تمام شده آن بالغ بر15000 ریال می باشد به کمتر از2500 ریال تحویل مشترکین عزیز روستایی می گردد.

در کشورهای پربارش که حتی کمبود آب ندارند صرفه جویی در مصرف آب بسیار جدی قلمداد می شود وآب از قیمت بسیار بالایی برخوردار است ومصرف زیاد آب جریمه های سنگین برای مشترکین در پی دارد.اما در کشور ما با وجود کم آبی و مصرف بسیار بالا، جریمه ها جدی نیست و در حد هشدار باقی مانده، موضوعی که امید است امسال جدی تر گرفته شود و جریمه های سنگین در انتظار مشترکین پر مصرف باشد.
خشکسالی پدیده ای طبیعی است و ما نمی توانیم مانع وقوع آن شویم. این پدیده طبیعی همواره در ایران رخ داده اما مساله این است که مجبوریم با راهکارهای اصولی برای حفظ منابع آبی تلاش کنیم.
ذخیره آبهای زیرزمینی و مدیریت مصرف 2 راهکار اصلی است که برای مقابله با کم آبی مطرح می شود.
اما در سالهای گذشته به دلیل مصرف بالا حتی ذخیره آبهای زیرزمینی نیز از بین رفته است. کارشناسان هشدار می دهند باید مصرف آبهای زیرزمینی را به عنوان اقدامی اضطراری و امنیتی متوقف کنیم و سفره های آب زیرزمینی را برای سالهای آتی که خطر کم آبی بیشتر می شود نگه داریم.تغییر نگرش  در مصرف آب به ویژه در بخش کشاورزی که بیش از 90% آب استحصالی از منابع آبی را مصرف می کند باتغییر الگوی کشت وتغییر روش های آبیاری سنتی وغرقابی وبا حمایتهای جدی دولت مهم ترین راهکار مقابله با کم آبی در شرایط موجود می باشد.توجه ویژه به اجرای طرح های آبخیزداری جهت مهار سیلابها و روان آبهای فصلی، راهکاری موثر وبلند مدت در مقابله باخشکسالی وبحران آب درمناطق کوهستانی می باشد.

محمد صادقی در پایان از همه مشترکین آب شرب روستایی خواست با توجه به شرایط کم آبی و فصول گرم پیش رو، نسبت به صرفه جویی ورعایت الگوی مصرف آب، اهتمام بیشتری داشته باشند.

نظرات شما

    پاسخ دهید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

    آمار بازدیدها
    تعداد بازدیدکنندگان امروز : 883 | کل بازدیدکنندگان : 3148712 | تعداد کاربران بر خط : 1